Windows 8 Hyper-v ve Sanallaştırma (Ubuntu Sanal Makine Kurulumu)

Başlangıçta bu yazıyı yazıp yazmamakta oldukça kararsızdım. Eski deneyimlerime göre hiçbir zaman tek bir işletim sisteminin üzerinde ikinci bir sanal makine çalıştırma fikrine ısınamamıştım. Tabi buda beni sürekli bilgisayarımı yeniden başlatıp işletim sistemi değiştirmeye zorluyordu. Eğer sizde iki işletim sisteminde çalışmak zorundaysanız ve sürekli bilgisayarınızı yeniden başlatıp işletim sistemi değiştirmekten sıkıldıysanız. Size Hyper-V’yi kesinlikle denemenizi öneririm. Bu yazımda da Hyper-V’ye nasıl Ubuntu 12.04 yükleyebileceğinizi anlatacağım. Neden Ubuntu diye sorarsanız, açıkçası bu yazıyı yazarken aynı zamanda da projemde Ubuntu kullanmam gerektiğinden dolayı tercihim bu yönde oldu. Fakat dilerseniz farklı işletim sistemleride kurabilirsiniz. Süreç oldukça benzer işleyecektir. Daha öncede belirttiğim gibi işleme başlamadan önce lütfen aşağıdaki sistem gereksinimlerine dikkat ediniz.

-64-bit CPU
-Intel VT veya AMD-V işlemcinizde çalışır durumda olmalı
– SLAT(Second level address translation) desteği. Daha fazla bilgi için buraya göz atabilirsiniz.
– En az 4GB Ram
– Windows 8 Pro lisansı.

Öncelikle Hyper-V eğer sisteminizde etkin durumda değil ise, etkinleştirmek için lütfen bu video’ya izleyebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra sisteminizin minimum gereksinimleri karşıladığını ve Hyper-V’yi sisteminizde etkinleştirdiğinizi varsayıyorum.

Hyper-V Yeni Sanal Makine Oluşturma

Öncelikle Hyper-V Manager’ı yönetici modunda çalıştırın. Bu aşamada herhangi bir problemle karşılaşmamanız için anti-virüs programınızı kısa bir süreliğine kapatmanızı öneririm.

1- Sağ tarafta bulunan New->Virtual Machine(Yeni->Sanal Makine) seçeneğini seçiniz.

1

Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. İleri diyerek bu ekranı geçelim.

2

2- Bu ekranda sizden sanal makinenize bir ad vermeniz istenecektir. Dilediğiniz gibi bir isim verebilirsiniz. Farkettiyseniz aşağıda birde sanal makinenizi farklı bir konuma depolamak isterseniz diye birde seçenek var. Eğer böyle bir isteğiniz varsa kutuyu işaretleyip daha sonrasında depolamak istediğiniz konumu seçmeniz yeterli olacaktır.

3

3- Sanal makinemizi isimlendirdikten sonra şimdi oluşturduğumuz sanal makineye kullanması gereken bellek miktarını belirlememiz gerekmekte. Eğer sistem belleğiniz yüksekse bunu 4GB gibi bir miktar belirleyebilirsiniz yada benim gibi 2GB’la da yetinebilirsiniz.

4

4-Bu aşamada ise sanal makinenizin ağa nasıl bağlantı kuracağını belirlemeniz gerekmekte. Bu ekranda hangi bağlantı türünü kullanmak istediğinize karar vererek devam ediniz.

5

5-Sıra geldi sanal makinemize sabit disk oluşturmaya, bu aşamada eğer önceden oluşturmuş olduğunuz bir sanal disk yoksa default olarak seçili olan Sanal sabit disk oluştur seçeneğini işaretli bırakın ve Boyut olarakta sanal makinenizin ne kadarlık bir disk alanına ihtiyaç duyacağına karar verip girdikten sonra ileri diyebilirsiniz. Ben burda sadece işletim sistemini kullanacağım için 15GB gibi bir alan ayırdım.

6

6- Son aşamamızda ise işletim sistemini nereden yükleyeceğimizi belirtmemiz gerekiyor. Eğer bir kurulum diskine sahipseniz disk sürücünüzün ismini göstermeniz yeterli olacaktır. Eğer bir *.iso dosyasından yükleme yapmak istiyorsanız *.iso dosyasının bulunduğu yeri göstermeniz gerekecektir.

7

7- Son aşamada bize oluşturmuş olduğumuz sistemin bir özeti gösterilecektir son’a tıklayarak sanal makinenizi oluşturabilirsiniz.

NOT: Eğer bu aşamada Synthetic Disk Drive eklenemedi gibi bir hata alacak olursanız buna kullanmış olduğunuz anti-virüs programı neden oluyor olabilir. Devre dışı bırakarak tekrar deneyin. Bende bu sorun bundan kaynaklanmıştı.

Sanal Makineye Ubuntu Yükleme

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra şimdi sanal makinemizi sağ tarafta bulunan menüden Start(Başlat) butonuna tıklayarak başlatın ve Connect(Bağlan)’a tıklayarak sanal cihazınızı başlatınız.

8

NOT: Bu aşamada eğer bir yükleme diskinden yükleme yapacaksanız diskin bilgisayarınıza takılı olduğundan emin olun.

Bu aşamadan sonra artık her adımı tek tek anlatmayacağım ekrandaki yönergeler oldukça basit. Sadece önemli noktaları belirteceğim.

9

1- Yukarıdaki ekran geldiğinde kullanmak istediğiniz dili seçip Install demeniz yeterli olacaktır.

2- Karşınıza gelen bir sonraki pencerede continue diyerek devam ediniz.

3- Şimdiyse ubuntu installer bizden yükleme tipini belirlememizi istemekte bu aşamada default olarak seçili olan seçenekle devam edip kolay kurulumu gerçekleştirebilir veya diğer seçeneği seçerek sanal disk üzerinde bölme, silme vs. işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

11

4- Bu aşamadan sonra ise ekrandaki yönergeleri takip etmeniz yeterli olacaktır.

Umarım bu yazım sizlerinde Hyper-V kullanarak bilgisayarınızda sanallaştırma yapmanıza yardımcı olacaktır. Yukarıda da belirttiğim gibi sanal makinenize sadece Ubuntu veya herhangi bir Linux dağıtımı kurmak zorunda değilsiniz, eğer gerekli lisanslara sahipseniz ihtiyacınıza göre Windows 7, Windows Server 2008, 2012 vs. seçebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere

12

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s